CEV: ZAKSA nie poszła na maxa

Rozgrywki w Europejskich Pucharach, a dokładnie w Pucharze CEV rozpoczęła ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Spotkanie inauguracyjne nie należało do łatwych – trochę na życzenie gospodarzy.

Początek meczu był bardziej udany dla polskiej drużyny, która po ataku z drugiej piłki Nimira, prowadziła dwoma oczkami na przerwie technicznej – 8:6. Siatkarze trenera Świderskiego utrzymywali niewielkie prowadzenie do końca partii. Po błędzie serwisowym rywali, Zaksa miała piłkę setową w górze, którą skutecznie wykorzystując, prowadziła 1:0 w meczu.

Drugi set, to wyrównana gra obu drużyn, z których na pierwszej przerwie technicznej nieco lepszą sytuację mieli Finowie – 7:8. Odwrotna sytuacja miała miejsce na drugiej przerwie technicznej – 16:15. Tak jak w poprzednim secie, gospodarze rozstrzygnęli na swoją korzyść końcówkę – wykorzystując niedokładności rywali – przez co prowadzili już 2:0 w meczu.

Kolejną partię kędzierzynianie rozpoczęli nieco rozluźnieni, co sprzyjało ekipie Kokkola, która objęła i utrzymywała kilkupunktowe prowadzenie. Niestety błędy własne miejscowych oraz  widoczny brak wiary w możliwość odrobienia strat, wyraźnie obniżyły poziom sportowy i przedłużyły spotkanie. Świderski starał się wpłynąć na drużynę, dokonywał zmian, jednak nie przełożyło się to na obraz gry. Zaksa dostała srogie lanie, przegrywając seta do 12!

Sportowa złość i pazur wróciły w szeregi Zaksy od początku czwartego seta. Bardzo dobrze w ataku radził sobie Witczak, do tego na siatce straszył rywali młody Rejno, który w poprzednim secie zmienił Wiśniewskiego. Przewaga kędzierzynian z czasem powiększała się, przez co od drugiej przerwy technicznej kontrolowali prowadzenie. W końcówce drużyny “strzelały” potężnymi zagrywkami, krzywdząc się wzajemnie. Nerwowo zaczęło się robić, gdy tablica wskazywała wynik 22:21. Ostatecznie spotkanie zakończyło się stanem 3:1 dla polskiej ekipy. O awansie do kolejnej rundy będzie decydował wynik meczu rewanżowego, który odbędzie się w Finlandii 19 listopada.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Tiikerit Kokkola  3:1 (25:22, 25:22, 12:25, 25:21)

ZAKSA: Kooy, Lucas, Nimir, Wiśniewski, Kaźmierczak, Van Dijk, Zatorski (L) oraz Ruciak, Witczak, Rejno, Zapłacki

Tiikerit: Sauss, Kehoe, Siirila, Hietanen, Leppala, Ojansivu, Hyvarinen (L) oraz Vaisanen