LM: Belogorie w finale

Turniej Final Four Ligi Mistrzów rozpoczął obiciem bloku Muserskiy – 1:0. Sivozhelez dwukrotnie zablokowany, co dało przewagę Belogorie – 4:1. Blokiem odpowiedzieli również Anderson z Grbiciem, ale Travica “utrzymał” wynik wykonując poprawnie kiwkę – 5:3. Pierwsza przerwa techniczna odbyła się po bloku na Andersonie. Belogorie prowadziło trzema oczkami – 8:5. Mikhailov atakiem wznowił grę. Muserskiy efektownie rozpoczął mecz w ataku przez środek – 9:7. Anderson nie skończył kolejnego ataku, zaś kontrę wykorzystał Grozer. Mistrzowie Rosji pewnie utrzymują przewagę, dyktując warunki gry – 11:7. Mikhailov zaserwował asa, ale kolejne dwie akcje padły łupem rywali – 13:9. Długa wymiana zakończyła się kiwką Grbicia – 14:12. Obie drużyny prezentowały siłową siatkówkę – potężne serwisy, bomby w ataku. Atak Ilinykha sprowadził ekipy na drugą przerwę techniczną – 16:13. Zawodnicy zaczęli popełniać błędy w polu serwisowym, co sprzyjało Belogorodowi, który pewnie zmierzał do zwycięstwa w I secie – 20:16. Błąd własny Zeniut, a dokładnie Grbicia dał piłkę setową rywalom – 24:18. Grozer atakiem ze skrzydła zakończył seta otwarcia – 25:19.

Drugiego seta trener Alekno rozpoczął z doświadczonym Yakovlevem za Sivozheleza – 2:2. Od początku gra toczyła się punkt za punkt – 4:4. Autowy atak Grozera ze skrzydła dał lekki oddech Zenitowi – 4:6. Nie na wiele jednak to się zdało, bowiem po chwili był remis 7:7. Mikhailov kończąc kontratak sprowadził ekipy na przerwę techniczną – 7:8. Po powrocie na plac gry, blokowany był Grozer, co dało ponownie dwa oczka przewagi Zenitowi – 9:11, 11:13. Dobrze w ataku prezentował się Yakovlev, który został wprowadzony na boisko od drugiego seta. Zaś atak Beelogorie spoczywał na Grozerze – 13:15. Blok na wspomnianym wcześniej Niemcu doprowadził do drugiej przerwy technicznej, na której Zenik prowadził trzema oczkami – 13:16. W dalszej części gry podopieczni trenera Alekno utrzymywali przewagę, wykorzystując przede wszystkim nadarzające się kontrataki – 17:20. Belgorod zniwelował straty do jednego punktu, co obfitowało w emocje i nerwy – 20:22. Kontratak Andersona ze skrzydła dał piłkę setową Zenitowi – 20:24. Ostatecznie partia zakończyła się stanem 22:25, co dało remis 1:1 w pierwszym meczu półfinałowym.

Trzeci set Belgorod rozpoczął efektownym blokiem – 2:0. Obie drużyny w dalszym ciągu popełniały błędy zagrywką – 6:4. Efektowny blok i atak Muserskiego dały stan 8:4 na pierwszej przerwie technicznej. Belogorie wróciło do swojej dobrej gry w każdym elemencie, co szybko przekładało się na wynik – 11:5. Trener Kazania wprowadził na plac Abrosimova, który zmienił środkowego Apalikova – 12:5. Autowy atak Andersona, blokowany Yakovlev, ale po chwili Kazań nieco się przebudził, odrabiając mozolnie straty – 15:10. Druga przerwa techniczna odbyła się przy stanie 16:10. Tetyukhin efektownie zablokował Yakovleva – 17:10. Kiedy Anderson nie skończył kolejnego ataku, Belogorie prowadził już 19:12 i pewnie zmierzał do objęcia prowadzenia w półfinale LM. Zenit wyraźnie miał słabsze przyjęcie, do tego pojawiały się błędy własne, a to wszystko wykorzystywali rywale – 22:15. Ilinykh skończył atak, Grozer bijąc ze skrzydła dał piłkę setową swojej drużynie, a ostatnie słowo należało w tym secie do Zenitu – posłali autową zagrywkę – 25:18.

Kolejna partia, która może być decydująca dla całego meczu, rozpoczęła się od kontynuacji dobrej gry Belogorie, które na przerwie technicznej prowadziło już czterema oczkami – 8:4. Podopieczni trenera Alekno popełniają wiele błędów własnych, nie tylko w polu zagrywki, ale również w ataku – 11:6. Mikhaylov zaserwował asa, Anderson skończył kontrę, a to oznaczało, że Zenit jeszcze postanowił zawalczyć – 13:10. Na drugą przerwę techniczną ekipy zeszły przy stanie 16:11. Tetyukhin kończąc kolejny atak obijając blok rywali, dołożył kolejne oczko przybliżając Belogorie do finału. Gdy Anderson zaserwował w siatkę, tablica wskazywała już stan 20:14. Zenit Kazań nie miał już nic do powiedzenia ani w tym secie, ani w całym spotkaniu. Belogorie wykorzystało drugą piłkę meczową – atak Grozera – awansując do wielkiego finału Ligi Mistrzów.

Belogorie Belgorod – Zenit Kazan  3:1 (25:19, 22:25, 25:18, 25:17)

Belogorie: Grozer, Travica, Bogomolov, Tetyukhin, Muserskiy, Ilinykh, Bragin (L) oraz Kosarev, Panteleymonenko

Zenit: Anderson, Grbic, Apalikov, Mikhailov, Volkov, Sivozhelez, Verbov (L) oraz Yakovlev, Abrosimov, Poletaev