LM: Zenit ponownie pokonany. Jastrzębski z awansem

5 kolejka spotkań Ligi Mistrzów była świętem siatkówki w Jastrzębiu, gdzie miejscowa publiczność dopingowała w meczu swoją drużynę mierzącą się z rosyjskim Zenitem Kazań. Pierwszy mecz tych drużyn zakończył się sensacyjnie “wyciągniętym” tie-breakiem na korzyść Jastrzębskiego, a główną rolę odegrał w końcówce Bucki serwisem. Jak wyglądał mecz w Jastrzębiu?

Fromm spotkanie otworzył dwoma asami serwisowymi, a gdy po kilku akcjach wymiany ciosów na siatce, asa dołożył Konarski, było już 11:8. Blok na Konarskim zniwelował nieco straty Rosjan, jednak ponownie Fromm punktował zagrywką, a Vigrass kończąc kontratak dał “oddech” jastrzębianom – 16:12. Zenit ryzykując w polu serwisowym popełniał wiele błędów. Atak na kontrze Konarskiego, autowy cios Sokolova i piłkę setową w górze mieli miejscowi – 24:18. Kontratak środkiem Vigrassa dał Jastrzębskiemu prowadzenie w meczu.

Jastrzębski kontynuował dobrą grę serwisem, co pozwoliło na wyprowadzanie kontrataku – 4:1. Kampa również dopisał się do listy asowych serwujących – 7:4. Na siatce toczyła się zacięta walka, a długa akcja i skończona kontra Sokolova doprowadziły do remisu 9:9. Po fragmencie walki punkt za punkt, zagrywka Mikhailova na Frommie dała przewagę gościom – 12:14. Zenit wzmocnił zagrywkę, a pierwszym, który dał się we znaki jastrzębianom był Ngapeth – 18:19. Autowy atak Mikhailova dał remis w końcówce 22:22. Blok na Fornalu dał piłkę setową Zenitowi – 23:24. W kolejnej akcji Fornal skutecznie obił blok rywali, przez co set kończył się grą na przewagi – 24:24. Ostatecznie set padł łupem gospodarzy, po ataku Fornala.

W trzecim secie Jastrzębski słabiej spisywał się w ataku, a po asie Likhosherstova rosyjska ekipa prowadziła czterema oczkami – 5:9. Gospodarze popełniali błędy w ataku – 10:14. Kontrataki Fornala i Depowskiego zniwelowały straty miejscowych do dwóch oczek – 16:18. Po chwili jednak ponownie Zenit odjechał wykorzystując piłki na siatce – 16:21. W tej partii Zenit nie pozwolił sobie na wydarcie zwycięstwa, przedłużając spotkanie.

Voronkov asem serwisowym rozpoczął czwartą odsłonę meczu – 0:3. As Depowskiego, który pozostał na parkiecie za Fromma, doprowadził do remisu 5:5. Likhosherstov punktując serwisem dał przewagę gościom – 8:10. Dwa punktowe bloki i kontratak Depowskiego dały remis 11:11. Trwała walka punkt za punkt – 16:16. Fornal zagrywką zrobił przewagę w końcowej fazie seta – 21:19. Rosjanie kontratakiem doprowadzili do kolejnego remisu – 21:21. Depowski dał piłkę meczową Jastrzębskiemu, a autowy atak Ngapetha zakończył mecz. Jastrzębianie drugi raz pokonali wielki Zenit Kazań, a to daje już pewny awans do kolejnej rundy Ligi Mistrzów.

Jastrzębski Węgiel – Zenit Kazań 3:1 (25:18, 30:28, 19:25, 25:23)

Jastrzębie: Fornal, Kampa, Fromm, Konarski, Vigrass, Gladyr, Popiwczak (L) oraz Rusek, Bucki, Depowski
Kazań: Butko, Kononov, Mikhailov, Ngapeth, Volvich, Sokolov, Golubev (L) oraz Surmachevskiy, Likhosherstov, Voronkov, Alekno