ME: Rosja mistrzem Europy!

W wielkim finale Lotto Eurovolley Poland 2017 spotkały się reprezentacje Niemiec i Rosji.

Spotkanie zdecydowanie lepiej rozpoczęli Rosjanie, którzy po efektownych akcjach prowadzili czterema oczkami na pierwszej przerwie technicznej – 4:8. W drużynie Niemców “odpalił” Grozer, którego kontra zniwelowała straty, zaś zagrywką dał remis 14:14. Druga przerwa techniczna odbyła się przy stanie 15:16. Od tego momentu, Sborna ponownie wrzuciła drugi bieg. Dobre zagrywki, ataki i niestety błędy Niemców pozwoliły na pewne zwycięstwo Rosjanom.

Drugi set rozpoczął się od słabego przyjęcia Rosji oraz, skutecznej gry Niemców – 6:3, 14:8. As Kaliberdy, kontra Grozera i druga przerwa techniczna odbyła się przy stanie 16:10. Niemcy mając wysokie prowadzenie, mieli chwilowy przestój w końcówce, jednak ostatecznie Grozer zakończył seta kontratakiem, po bardzo długiej wymianie.

Wyrównana gra rozpoczęła kolejną odsłonę meczu. Pierwsza przerwa techniczna należała do Rosjan, którzy za sprawą asa Volkova i błędów rywali odskoczyli na 6:10. Niemcy wyrównali stan na 12:12. Trwała twarda walka o każdy punkt – 15:16, 17:16, 19:20. Przy stanie 21:22 w polu zagrywki zameldował się Zhigalov, który posłał asa, a po chwili kontratak Mikhaylova dał Sbornej zwycięstwo.

Zacięta walka trwała dalej… Blok Niemców sprowadził drużyny na pierwszą przerwę techniczną przy stanie 8:6. As serwisowy Kaliberdy oraz wygrana długa wymiana powiększyły prowadzenie Niemców – 14:9. Niemcy kontrolowali wynik. Blok na Volkovie skutkował różnicą już 10 oczek – 19:10. Na blok drużyny trenera Gianiego, rywale nie mieli w tym secie żadnego sposobu. Niemcy rozbili rywali, doprowadzając tym samym do tie-breaka.

Rosja otworzyła decydującą partię od ataku i bloku na Grozerze. Kolejne dwie akcje należały do rywali, więc był remis 2:2. Grozer ustawiając pojedynczy blok dał przewagę Niemcom, a powiększył ją kontratak – 5:2. Sborna odrobiła straty, a przyczynił się do tego Grozer dwoma atakami w aut. Od stanu 5:5 trwała nerwowa i emocjonująca walka o każdą piłkę. W końcowej fazie tie-breaka, Rosja zagrała dobrze w obronie, wychodząc na przewagę – 9:12. Niemcy walczyli do końca, jednak trzy oczka na tym etapie okazały się nie do odrobienia.

Rosjanie zostali mistrzami Europy, Lotto Eurovolley Poland 2017.

NIEMCY – ROSJA 2:3 (19:25, 25:20, 22:25, 25:17, 13:15)

Niemcy: Fromm, Kaliberda, Bohme, Grozer, Kampa, Krick, Zenger (l) oraz Schott, Hirsch,

Rosja: Vlasov, Volvich, Grankin, Berezhko, Mikhaylov, Martynyuk (l) oraz Butko, Kurkaev, Golubev, Zhigalov