ME: Włosi i Niemcy w ćwierćfinale

Dwa mecze 1/8 finałów Mistrzostw Europy 2021 odbyły się w Ostrawie niedzielnego popołudnia. W pierwszym Włochy podejmowały Łotwę, zaś w drugim Niemcy mierzyli się z Bułgarią.

Pierwszy mecz 1/8 finałów ME2021 rozgrywany w czeskiej Ostrawie był jednostronny na korzyść Włochów.
Italia wyszła z grupy z pierwszego miejsca w grupie B, zaś Łotwa rzutem na taśmę awansowała z czwartego miejsca grupy D. Faworytem niezaprzeczalnie byli Włosi i jak pokazało boisko, nie było elementu, którym Łotysze byliby w stanie zagrozić rywalom. Wystarczy tylko przytoczyć element bloku, którym Italia punktowała 12 razy! Do tego dołożyła 5 asów w trzech setach. Łotwa nie została zdominowana na siatce, odnotowując zaledwie 29% skuteczność. Włochy jako pierwsza drużyna grająca mecze w Czechach, meldują się w ćwierćfinale.

Włochy – Łotwa 3:0 (25:14, 25:13, 25:16)

Wyjściowe składy:
Włochy: Giannelli, Galassi, Anzani, Michieletto, Lavia, Pinali, Balaso (L)
Łotwa: Svans, Smits, Egleskalns, Petrovs, Freimanis, Ozolins, Ivanovs (L)

Drugiego ćwierćfinalistę wyłonił mecz Niemców z Bułgarami. Spotkanie budzące wiele emocji już “na papierze”. A jak było na boisku?
Niemcy od początku spotkania zbudowali prowadzenie przy zagrywce Zimmermanna, które z akcji na akcję powiększali, by w rezultacie pewnie wygrać seta otwarcia. Zupełnie odwrotnie przebiegała partia druga. Bułgarzy robili co chcieli, a Niemcy jakby stanęli, co w rezultacie dało remis w meczu. Trzeci set był najpierw z przewagą Niemców po dobrych akcjach Kaliberdy, jednak po chwili, gdy w polu zagrywki pojawił się Chavdarov, Bułgarzy doprowadzili do remisu 9:9. Kolejną przewagę dał Niemcom również zagrywką Brehme – 11:10. Od tego momentu już tylko różnica się powiększała, a w ataku i zagrywką swoje zrobił Grozer. Niemcy pewnie wygrali seta. Czwarta partia również należała do naszych sąsiadów, jednak Bułgarzy do końca starali się pozostać w meczu. Przy stanie 24:20, kiedy wydawało się, że jest po sprawię, Bułgarzy zagrywką i atakiem odrobili jeszcze dwa oczka. Spotkanie zakończyła zepsuta zagrywka Atanasova.

Niemcy – Bułgaria 3:1 (25:14, 18:25, 25:19, 25:22)

Niemcy: Kaliberda, Grozer, Brehme, Karlitzek, Zimmermann, Krick, Zenger (L)
Bułgaria: Kolev, Atanasov, Skrimov, Seganov, Grozdanov, Sokolov, Ivanov (L)

W ćwierćfinale Włosi zmierzą się z Włochami. Mecz zaplanowano również w Ostrawie, na środę 15 września.