MŚ: Polacy z kompletem zwycięstw do drugiej rundy!

Reprezentacja Polski do ostatniego meczu fazy grupowej mistrzostw świata 2018 przystąpiła z kompletem zwycięstw i punktów. Ostatni mecz grupowy rozegraliśmy z gospodarzami, reprezentacją Bułgarii. Mecz o tyle ważny, że do kolejnej fazy “zabiera się” punkty zebrane w rundzie grupowej, której biało-czerwoni są liderami.

Rozpoczęliśmy to spotkanie bardzo dobrą grą blokiem, co na pierwszej przerwie technicznej dało wynik 5:8. As serwisowy Drzyzgi powiększył przewagę, po czym efektownie pojedynczy blok ustawił Szalpuk – 8:14, 8:16. Podopieczni trenera Heynena dużo ataków plasowali technicznie, co dawało kolejne punkty – 11:18. Bułgarska ekipa była bez szans w tym secie. Końcówka należała do polskiego bloku. Pojedynczym murem punktował Szalpuk, a seta skończył również tym elementem Kurek – 14:25.

Polacy wygrywając wysoko partię otwarcia, nie przenieśli swojej dobrej gry na drugiego seta. Inicjatywę przejęła Bułgaria, a my nie mieliśmy zupełnie bloku, nie kończyliśmy ataków – 8:7, 16:13. Zupełnie załamał się system gry biało-czerwonych – 23:19. W końcówce jeszcze Kochanowski poprawił wynik serwisem, ale Bułgarzy kończąc kolejne ataki, zwyciężyli seta, wyrównując wynik meczu na 1:1.

Kolejna odsłona spotkania rozpoczęła się od wyrównanej gry. Po przerwie technicznej, Polska wróciła do dobrej zagrywki, a co za tym idzie, wzrosła skuteczność gry na siatce, a to przełożyło się na wynik – 6:10, 7:13. W końcowej fazie seta zrobiło się nerwowo. Bułgarzy odrobili nieco straty, jednak autowa zagrywka zakończyła seta na korzyść Polaków.

Czwarty set rozpoczął się od walki punkt za punkt, a prowadzenie należało raz do Polaków, a raz do gospodarzy – 11:12. Kubiak powiększył prowadzenie, po czym punktował polski blok – 11:14. Na drugim czasie technicznym prowadziliśmy dwoma oczkami – 14:16. Końcowa faza seta ponownie rozgrywała się punkt za punkt, co podniosło poziom nerwów i emocji – 22:22. Po trudnej zagrywce Kochanowskiego, biało-czerwoni ustawili skutecznym blok, przez co mieliśmy piłkę meczową. Kubiak kontratakiem zakończył spotkanie!

Do drugiej rundy Polska przechodzi z kompletem zwycięstw i punktów.

BUŁGARIA – POLSKA 1:3 (14:25, 25:22, 22:25, 23:25)

Polska: Nowakowski, Kurek, Drzyzga, Kochanowski, Kubiak, Szalpuk, Zatorski (l) oraz Łomacz, Schulz, Śliwka