PreZero GP ćwierćfinały – wyniki

Za nami dwa weekendy zmagań grupowych czwórek na piasku, czyli PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Najpierw rywalizacja odbywała się w Krakowie, następnie w Warszawie, by ostatecznie osiem drużyn mogło rozpocząć finałowy turniej na LOTOS Stadion Letni w Gdańsku.

Do walki staną: GKS, MKS, Resovia, Jastrzębski, Cuprum, Indykpol AZS, Verva warszawa oraz Skra. Ekipy te zostały połączone zgodnie z ustaloną wcześniej drobinką i w sobotę rozegrają mecze ćwierćfinałowe.

Mecz gra się na warunkach siatkówki halowej, do dwóch zwycięskich setów. W przypadku stanu 1:1, rozgrywany jest tie-break do 15 punktów. Na boisku walczy po czterech zawodników z drużyny, a zmiana stron następuje po każdych kolejno zdobytych ośmiu punktach (po 8, 16, 24 punkcie w secie). Zwycięzcy ćwierćfinałowych meczów awansują do półfinału, przegrani odpadają z turnieju.

Plan sobotnich meczów*:

GKS Katowice – MKS Będzin 2:0 (27:25, 25:21) MVP: Szymański

Mecz rozpoczął się od wyrównanej gry, wielu widowiskowych akcji. Pierwsza przerwa techniczna odbyła się przy stanie 6:8. Błędy GKSu oraz as Bobrowskiego, skutkowały pewną przewagą MKSu podczas drugiej zmiany stron boiska – 11:16. Katowice zdołały odrobić straty, a w końcowej fazie trwała walka punkt za punkt. Obudził się Firlej, Ogórek dał dobrą zmianę na zagrywce, a ostatecznie partię wygrała GieKSa 27:25.

Druga partia, to kontynuacja gry miłej dla oka, przy przewadze Katowic – 8:6. Zagrywka Sobańskiego dała remis 9:9, ale kolejna zmiana stron boiska nastąpiła przy stanie 16:13. Końcówka ponownie była wyrównana, jednak nieco lepsi byli katowiczanie. Szymański wbił gwoździa na piłkę meczową, a po chwili GKS awansował do półfinału.

Asseco Resovia Rzeszów – Jastrzębski Węgiel 1:2 (25:23, 19:25, 13:15) MVP: Wawrzyńczyk

Jastrzębski rozpoczął dobrze na siatce, co dało stan 6:8 podczas zmiany boisk. Wyrównana gra skutkowała zmianą wyniku na drugim czasie technicznym – 16:15. Blok na Bińku dał piłkę setową Resovii, ostatecznie partię zakończył Mariański atakiem.

Drugi set dobrze rozpoczęli rzeszowianie, jednak Jastrzębski szybko zdobywał punkty, odjeżdżając z wynikiem na sześć oczek- 10:16. Chwilowo Resovia zmniejszyła straty, ale końcową fazę zdominowali jastrzębianie, doprowadzając do tie-breaka.

Jastrzębski korzystanie otworzył ostatniego seta – 3:7, jednak seria punktów Resovii, odwróciła wynik – 8:7. Od tego momentu trwała wyrównana walka. Błędy Resovii w ostatnich akcjach dały przewagę Jastrzębskiemu – 11:13. Atak Szymury dał piłkę meczową górniczej drużyn. Jastrzębski Węgiel awansował do półfinału wygrywając do 13.

KGHM Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn 1:2 (25:22, 23:25, 9:15) MVP: Żaliński

Obie drużyny walczyły od początku na wysokim poziomie, jednak Cuprum wykorzystując okazję do kontrataku, wyszło na prowadzenie – 14:11. Olsztyn powoli ale konsekwentnie odrobił straty, by sprytna kiwka Żalińskiego w narożnik boiska dała stan 23:22. Lubinianie ostatni punkt zdobyli po kontrze Jakubiszaka.

Drugi set pokazał dobrą grę AZSu na siatce, co dało wynik 3:8 podczas zmiany boisk. Indykpol utrzymywał prowadzenie głównie za sprawą cierpliwej i konsekwentnej gry, doprowadzając do tie-breaka.

Początek tie-breaka należał do Olsztyna, który kończył wszystko na siatce – 3:7. Cuprum walczył do końca, jednak AZS był nie do zatrzymania w tym meczu i to właśnie Indykpol AZS Olsztyn awansował do półfinału.

Verva Warszawa ORLEN Paliwa – PGE Skra Bełchatów 0:2 (23:25, 21:25) MVP: Kłos

Początek meczu należał do Warszawy, która miała trzypunktowe prowadzenie – 16:13. Ostatecznie jednak to Skra poprawiła grę, by ostatecznie zwyciężyć do 23.

Do stanu po 10 trwała wyrównana walka. Później Skra poprawiła grę w ataku oraz skutecznie zagrała zagrywką, co przełożyło się na odskoczenie z wynikiem, a później wygranie seta i meczu. Skra jest ostatnim półfinalistą.

Plan niedzielnych meczów:

Półfinał 1: g. 11: 00 GKS Jastrzębski

Półfinał 2: g. 12:30 AZS – Skra

g. 15:30 mecz o 3 miejsce – przegrani z półfinałów g. 17:00 FINAŁ – zwycięzcy półfinałów