VNL: Brąz dla Francji, Słowenia poza podium

Francja i Słowenia walczyły o brązowy medal Siatkarskiej Ligi Narodów. Dla Słowenii to debiut w tych rozgrywkach i od razu walka o medale. Francuzi, VNL traktują jako etap przygotowań do IO w Tokio, a presja gry o medale nie jest im obca. Jak przebiegał mecz o brązowy medal VNL?

Francuzi od początku spotkania wyszli na prowadzenie, którego nie oddali przez całego seta. Słowenia walczyła, kilkukrotnie niwelowała straty, jednak do równowagi doprowadzić nie potrafiła. Francja dobrze zagrała blokiem, mimo słabszego przyjęcia, kolejne ataki kończył N’Gapeth. Podopieczni trenera Giulianiego grali jakby bez energii, do której przyzwyczaili kibiców, popełniając również sporo błędów własnych. Partię pewnie zakończył atakiem N’Gapeth, przybliżając Trójkolorowych do brązowego medalu VNL 2021.

Słabo grający Cebulj, gdy nie przyjął kolejnego serwisu, został zmieniony przez młodego Mozicia. Set przebiegał podobnie do poprzedniego. Na drugiej przerwie przewaga Trójkolorowych była pewna – 16:12. Słowenia miała coraz gorsze przyjęcie, co utrudniało rozegranie, a oczywiście za tym szedł słaby atak. W drużynie trenera Tillie był luz i swoboda gry – 20:15. Partię zakończył asem serwisowym N’Gapeth.

Trener Słowenii wyraźnie się zdenerwował na boiskowe poczynania i niski poziom jaki prezentowali jego podopieczni, co w trzeciej partii skutkowało wyrównaną grą. Ciężar ataku wziął na siebie Urnaut, kończąc w różnoraki sposób kolejne ataki. Jednak nadal Słoweńcy walczyli ze swoimi słabościami, ale tym razem i rywale oddawali im punkty po własnych błędach – 14:16. Kontratak Boyer doprowadził do remisu po 18. Końcówkę Trójkolorowi rozegrali dobrze na kontrze, za sprawą skutecznych wybloków, przez co po chwili to Francuzi cieszyli się z brązowego medalu Siatkarskiej Ligi Narodów. Dla Francji to 6 medal w historii rozgrywek Ligi Światowej, która przekształciła się później w Siatkarską Ligę Narodów, a drugi brązowy.

FRANCJA – SŁOWENIA 3:0 (25:20, 25:18, 25:19)

Francja: Clevenot, Boyer, Chinenyeze, Le Gott, Brizard, N’Gapeth, Grebennikov (L) oraz Tillie, Louati
Słowenia: Cebulj, Stern, Pajenk, Kozamernik, Popret, Urnaut, Kovacic (L) oraz Stalekar, Mozic