VNL: Polacy z awansem do Final Six

Reprezentacja Polski siatkarzy po nieudanym turnieju w Stanach Zjednoczonych, na ostatni weekend fazy interkontynentalnej Ligi Narodów udała się do Melbourne. Mecze w Australii decydowały o ostatecznym składzie turnieju finałowego Ligi Narodów, który odbędzie się we Francji.

Polacy w pierwszym meczu pokonali 3:0 Argentynę, jednak drugiego dnia nie zdołali postawić się Brazylii, przegrywając 1:3. Kiedy Włosi zwyciężyli za trzy punkty z Francją, awans biało-czerwonych nadal był niepewny, a decydujący był wynik ostatniego meczu, czyli potyczki Australii z Polską. Polska potrzebowała wygrać jeden punkt, by Włosi niezależnie od wyniku swojego ostatniego meczu, nie mieli szans na wyprzedzenie w tabeli naszej drużyny.

Biało-czerwoni mając wszystko w swoich rękach, podeszli do meczu skoncentrowani i pewną grą pokonali gospodarzy w pierwszym secie do 16. Końcówka drugiego seta była wyrównana. Jednak ważny blok dał Polakom remis po 24, a kolejne dwie akcje należały do nas. W tym momencie ekipa trenera Heynena zapewniła sobie awans do turnieju finałowego Ligi Narodów. Jednak mecz trwał dalej… W trzeciej partii gospodarze zaczęli coraz odważniej pokazywać się w ataku, a Polacy nie potrafili odskoczyć skutecznie z wynikiem. Końcówka grana na styku była bardzo nerwowa – 23:23. Ostatecznie my mieliśmy piłkę meczową, a autowy atak Carrolla zakończył mecz.

AUSTRALIA – POLSKA 0:3 (16:25, 24:26, 23:25)

Australia: Arashdeep Dosanjh, Trent O’dea, Max Staples, Nehemiah Mote, Thomas Ewen Douglas-Powell, Paul Carroll, Luke Perry (L) – Paul Sanderson, Samuel Walker, Simon Hone

Polska: Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz, Paweł Zatorski – Artur Szalpuk