VNL: Rosja obroniła tytuł

W wielkim finale spotkali się broniący tytułu sprzed roku – Rosjanie oraz ekipa gospodarzy – USA, która głośno mówiła, że w tym roku u siebie chce wygrać złoto.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli Rosjan, którzy nie byli wspierani dopingiem wielkiej rzeszy publiczności, ale to oni wygrali dwie partie. Kiedy do połowy trzeciego seta ekipa trenera Samuelvuo miała przewagę, wydawać się mogło, że wszystko zmierza do szybkiego końca. Amerykanie jednak nie poddali się nawet przez moment. Moce zagrywki gospodarzy i problemy w przyjęciu Sbornej, pozwoliły na odrobienie strat oraz przejęcie inicjatywy w końcówce, co przedłużyło mecz. Czwarta odsłona meczu była wyrównana do połowy, kiedy to Kliuka dał przewagę Rosji swoim serwisem. Od tego momentu nawet lider USA, Anderson nie był w stanie powstrzymać ekipy trenera Samuelvuo, co skończyło się remisem zwycięstwem 3:1. Tym samym Rosjanie obronili tytuł sprzed roku.

Rosja – USA 3:1 (25:23, 20:25, 25:21, 25:20)

Rosja: Wołkow (17), Kliuka (14), Jakowlew (12), Poletajew (11), Kobzar (1), Golubiew (libero) oraz Kowaljew (1), Woronkow (1)
USA: Sander (20), Anderson (19), Holt (8), Smith (5), Christenson (2), Russell (1), Shoji e. (libero) oraz Ma’a, Muagututia (6), Jendryk