Kwal. do IO: Emocji w Berlinie ciąg dalszy

W Berlinie wyniki meczów ciekawie wpłynęły na kształt tabeli grupy B. Francuzi nadal nie są niczego pewni, zaś Niemcy wygrali drugi mecz w grupie A…

Drugi dzień turnieju kwalifikacyjnego w Berlinie rozpoczął się od meczu w grupie B. Niderlandy rozgrywały pierwszy mecz kwalifikacyjny, zaś Serbowie na inaugurację ulegli Francji.
W pojedynku Niderlandy – Serbia faworyt był tylko jeden, drużyna Kovacia. Boisko szybko potwierdziło teorię, a porażka z Trójkolorowymi wyraźnie pozytywnie nakręciła Serbów do boju. Wystarczy powiedzieć, że poza przyjęciem, dominowali oni w każdym elemencie siatkarskiej sztuki. Największą różnicę było widać w bloku gdzie punktowali 11 razy, przy 2 blokach Niderlandów.

Niderlandy – Serbia 0:3 (18:25, 18:25, 17:25)

Niderlandy: Keemink, Ter Horst, Plak, Maan, Abdel-Aziz, Parkinson, Dronkers (libero) oraz Van Garderen, Van Solkema, Ter Maat, Andringa
Serbia: Kovacević, Petrić, Jovović, Atanasijević, Podrascanin, Lisinac, Majstorović (libero) oraz Mitić, Krsmanović, Luburić, Stanković

Drugim meczem w grupie B, był pojedynek Francuzów z Bułgarami. Francuzi po szybkim zwycięstwie w pierwszym meczu, byli faworytami. Bułgaria zaś rozgrywała swój pierwszy mecz kwalifikacji w Max-Schmeling-Hall.
Mecz był długi, bardzo nierówny, na średnim poziomie, a wynik można traktować w formie małej niespodzianki, bowiem Francuzi ulegli po 5 setach Bułgarom. Trzeba oddać, że decydującym elementem był serwis, kto zagrywał ten wygrywał, a raczej odrabiał serią straty. Po obydwu stronach boiska zabrakło nieco skuteczności liderów. Zarówno Sokolov, jak i Ngapeth nie mieli dobrego dnia w ataku. Sam tie-break był od początku do końca kontrolowany przez drużynę Prandiego, a w ważnych momentach czujnie zagrał bułgarski blok.

Bułgaria – Francja 3:2 (25:23, 17:25, 25:22, 19:25, 15:8)

Bułgaria: Gotsev, Penchev R., Skrimov, Seganov, Yosifov, Sokolov, Salparov (libero) oraz Atanasov, Chernokozhev, Penchev N., Karakashev (libero) oraz Grozdanov
Francja: Patry, Toniutti, Tillie, Ngapeth, Le Goff, Chinenyeze, Grebennikov (libero) oraz Brizard, Louati, Lyneel

Na zakończenie tego dnia odbył się mecz gospodarzy, czyli mecz grupy A. Niemcy podejmowali Belgów i teoretycznie to gospodarze byli faworytami.
Belgowie w pierwszym secie mieli spore kłopoty z przyjęciem, co przekładało się na słabą skuteczność ataku. Dobre zawody rozgrywał Deroo oraz Cox, szczególnie od drugiego seta, kiedy gra się zaostrzyła a Belgowie mieli prowadzenie. Niemcy dwukrotnie odrabiali straty, a w końcówce zachowując więcej zimnej krwi odwrócili wynik. Trzeci set był bardzo wyrównany, a losy meczu decydowały się w końcówce. Belgowie nie wykorzystali swoich okazji (24:22), co przepłacili porażką. W końcówce Grozer poprosił o zmianę odczuwając ból mięśnia w nodze. Niemcy wygrywając drugi mecz są pewni awansu do półfinału, zaś dla Belgów turniej kwalifikacyjny praktycznie się zakończył, a trzeci mecz zagrają o przysłowiową “pietruszkę”.

Belgia – Niemcy 0:3 (18:25, 23:25, 24:26)

Belgia: Deroo, D’Hulst, Van de Velde, Verhees, Cox, Rousseaux, Ribbens (libero) oraz Grobelny, Klinkenberg, Tuerlinckx, Stuer (libero), D’Heer
Niemcy: Fromm, Krick, Kaliberda, Bohme, Grozer, Kampa, Steuerwald (libero) oraz Schott, Reichert, Karlitzek