Kwal. do IO: Wygrana Polek na otwarcie

Polki bój o IO 2020 rozpoczęły w niderlandzkim Apeldorn. Podopieczne Jacka Nawrockiego nie są faworytkami europejskiego turnieju, który jest mocno obsadzony.
W europejskim turnieju kwalifikacyjnym udział bierze 8 reprezentacji podzielonych na dwie grupy.
Gr. A: POLSKA, Bułgaria, Azerbejdżan, Niderlandy
Gr. B: Niemcy, Turcja, Chorwacja, Belgia

Do półfinału awansują dwie najlepsze z każdej grupy, a do Tokio pojadą tylko zwyciężczynie całego turnieju.

Pierwszym meczem biało-czerwonych było starcie z Bułgarkami. Rywalki nie łatwe, jednak jak zapowiadały nasze siatkarki – do ogrania. Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej walki – 18:18. Niestety swojego poziomu nie prezentowała Smarzek-Godek, po której błędzie Bułgarki miały przewagę w końcówce – 21:23. Vasileva atakowała w aut, ale trzecią piłkę setową już wykorzystała, co dało Bułgarii prowadzenie w meczu.

Stysiak wyprowadziła Polki na prowadzenie w drugim secie punktując serwisem – 9:7. Błędy własne Bułgarek powiększały różnicę – 16:12. Coraz lepiej prezentowała się polska atakująca, jednak końcówka seta należała do Stysiak, która skończyła atak, a później punktowała serwisem, wyrównując wynik na 1:1.

Bułgarki do dobrych ataków Dimitrovej rozpoczęły seta numer trzy – 5:8. Punktująca zagrywka Mędrzyk odrobiła straty – 8:8. Błędy rywalek w ataku oraz kolejna punktowa zagrywka Polek odwróciły wynik na korzyść biało-czerwonych – 18:13. Podopieczne trenera Nawrockiego nie wypuściły tej partii z rąk, wychodząc na prowadzenie 2:1.

Biało-czerwone grały z seta na set coraz lepiej, Wołosz rozdzielała piłki na wszystkie strefy ataku, do tego funkcjonowała formacja blok-obrona i dobra zagrywka – 8:5. Mędrzyk ponownie posłała punktową zagrywkę, podwyższając wynik na 12:6. Polki złapały przestój, a Bułgarki powoli wracały do gry – 15:13. Podbijane przez Bułgarki piłki w obronie i blok na Mędrzyk dały remis 18:18. Atak Dimitrovej w antenkę dał ważny punkt Polkom, które po chwili miały piłkę meczową w górze – 24:21. Smarzek-Godak kontratakiem zakończyła spotkanie zwycięstwem za trzy punkty.

POLSKA – BUŁGARIA 3:1 (23:25, 25:20, 25:19, 25:22)

Polska: Alagierska, Kąkolewska, Stysiak, Wołosz, Mędrzyk, Smarzek-Godek, Stenzel (libero) oraz Łukasik, Górecka
Bułgaria: Dimitrova G., Dimitrova N., Kitipova, Todorova M., Vasileva, Chausheva, Todorova Z. (libero) oraz Barakova , Karakasheva

Środa jest dniem wolnym dla naszych siatkarek, zaś w czwartek zagrają z gospodyniami, Niderlandkami (godz. 19:30).