Lukas Kampa poprowadzi grę Trefla w sezonie 2021/2022

Trefl Gdańsk

Aktualny mistrz Polski, łącznie siedmiokrotny medalista mistrzostw kraju, a także najlepszy rozgrywający mistrzostw świata z 2014 roku oraz kontynentalnych kwalifikacji do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 Lukas Kampa w sezonie 2021/2022 poprowadzi grę Trefla Gdańsk. Rozgrywający związał się z klubem roczną umową z możliwością jej przedłużenia.

Lukas Kampa mierzy 193 cm i w listopadzie będzie obchodził 35. urodziny. Swoją siatkarską drogę rozpoczynał w rodzinnym VC Telstar Bochum, a następnie grał w takich niemieckich klubach jak SV Bayer Wuppertal, TG 1862 Russelsheim, Volleyball-Internat Frankfurt oraz Moerser SC. W wieku 22 lat przeniósł się do VfB Friedrichshafen, z którym sięgnął po pierwsze sukcesy w swojej seniorskiej karierze, czyli dwukrotne mistrzostwo Niemiec w 2009 i 2010 roku. W sezonie 2010/2011 rozgrywający bronił barw VC Bottrop 90, a przed kolejnymi rozgrywkami po raz pierwszy związał się z klubem zagranicznym, reprezentując włoski zespół z Piacenzy. Następnie występował w Rosji i na Ukrainie, sięgając z Biełgoroje Biełgorodem po Puchar Rosji oraz Lokomotiwem Charków po mistrzostwo Ukrainy. Zanim zaczął występować w Polsce reprezentował również barwy włoskiego zespołu z Modeny. W 2014 roku podpisał pierwszy kontrakt w PlusLidze i przez dwa lata występował w ekipie Cerradu Enea Czarnych Radom. Od 2016 roku – przez pięć sezonów – związany był z kolei z Jastrzębskim Węglem, z którym dwukrotnie – w 2017 i 2019 roku – stanął na najniższym stopniu podium, a miesiąc temu sięgnął z drużyną po upragnione złoto. W minionych rozgrywkach wystąpił w 31 z 32 meczów jastrzębian w PlusLidze. Po jednym ze spotkań – grudniowym meczu z VERVĄ Warszawa ORLEN Paliwa – został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania.

– Bardzo się cieszę, że do naszego zespołu dołącza niezwykle doświadczony rozgrywający. Lukas na swoim koncie ma bardzo dużo sukcesów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Myślę, że będzie on dla nas niezwykle cennym nabytkiem, chociażby w kontekście współpracy z Łukaszem Kozubem, z którym będą mogli się wymieniać doświadczeniem – mówi trener Trefla Gdańsk Michał Winiarski.

Lukas Kampa od lat reprezentuje także barwy narodowe. Z kadrą Niemiec sięgnął po brąz mistrzostw świata w 2014 roku, złoty medal Igrzysk Europejskich w 2015 roku oraz srebro mistrzostw Europy dwa lata później. Podczas imprez reprezentacyjnych wyróżniany był także nagrodami indywidualnymi. W 2014 roku został wybrany najlepszym rozgrywającym globu, a w 2020 roku najlepszym rozgrywającym  kontynentalnych kwalifikacji do Letnich Igrzysk Olimpijskich. Obecnie z reprezentacją Niemiec szykuje się do Ligi Narodów.

Lukas Kampa do Gdańska przenosi się z rodziną i jak podkreśla wybór Trefla spowodowany był właśnie także tym faktem. – Wiele rzeczy zadecydowało o tym, że postawiłem na Gdańsk. Przede wszystkim bardzo podoba mi się, jak gra drużyna, w minionym sezonie było widać świetną atmosferę. Oczywiście osoba trenera Michała Winiarskiego miała wpływ na tę decyzję, a także samo miasto. Do Gdańska przenosimy się całą rodziną i jestem przekonany, że to jest dla nas najlepsze miejsce, będziemy się tutaj czuć jak w domu. Bardzo się cieszę, że właśnie w Gdańsku będę kontynuował swoją grę w polskiej PlusLidze – mówi nowy rozgrywający Trefla Gdańsk.

Lukas Kampa związał się z klubem roczną umową z możliwością przedłużenia.

Serialowe transfery Trefla Gdańsk

Przed sezonem 2021/2022 gdańszczanie transfery i nowe kontrakty sztabu oraz zawodników na kolejne rozgrywki przedstawiają w serialowej kreacji. Zapowiada ona nowy format materiałów wideo, który Trefl chce przygotowywać dla kibiców w kolejnym sezonie, a także nawiązuje do tej formy rozrywki, która dla wielu osób w czasie pandemii stała się podstawową. Bohaterem pierwszego odcinka był trener Michał Winiarski, wraz z którym ogłoszeni zostali także członkowie sztabu szkoleniowego, w drugim odcinku poznaliśmy Moritza Reicherta, w kolejnym Mariusza Wlazłego i Kewina Sasaka, a w czwartym Pablo Crera. Opis zdradzający, kto może zostać ogłoszony w piątej kolejności brzmiał ‘spełniony czempion, wirtuoz gry’ i zdradzał właśnie Lukasa Kampę.

źródło: Informacja prasowa