MŚ: Brązowa Brazylia

W meczu o brązowy medal Mistrzostw Świata 2022 walczyła reprezentacja Brazylii, która uległa w półfinale z Polakami oraz Słowenia, która musiała uznać wyższość Włochów w półfinale. W meczu o brązowy medal Brazylijczycy w czterech setach uporali się ze Słoweńcami. Jak wyglądał ten ostatni mecz tych drużyn?

Początek meczu był wyrównany, Brazylia jako pierwsza miała prowadzenie skutecznie blokując Cebulja, a po chwili wynik odwrócił Stern serwując asa – 7:6, 8:9. Słowenia dobrze grała w obronie, co pozwoliło im na wyprowadzanie kontrataków, przez co zbudowali przewagę – 10:13. Brazylijczycy wyrównali wynik, a błąd ataku Słowenii doprowadził do stanu 18:16. Końcówki Brazylia nie oddała i z akcji na akcję powiększała przewagę. As Leala dał piłkę setową, a blok na Cebulju zakończył seta – 25:18.

Drugi set był na początku wyrównany, jednak później Brazylia zaczęła mieć przewagę na siatce, co szybko dało jej przewagę 13:10. Słowenia walczyła jak mogła, jednak Brazylia gdy tylko straciła jakieś oczko, wrzucała drugi bieg i kończyła na siatce swoje piłki, ponownie budując przewagę – 19:15. Leal w ataku poprawił swoją skuteczność co od razu przełożyło się na wynik. Piłka setowa była w górze po skutecznym ataku Leala, a partię pewnie na korzyść Brazylii zakończył autowy serwis Słowenii.

Brazylia w trzecim secie poszła za ciosem, szybko odjeżdżając z wynikiem. Słowenia starała się walczyć, jednak miała coraz mniej argumentów. Asa dołożył Bruno, kolejną kontrę skończyli kanarkowi, którzy zaczęli się już bawić własną grą – 12:5. Było to jednak zgubne, bowiem Słowenia zerwała się do walki i skutecznymi atakami zdołała wyrównać wynik, a nawet wyjść na prowadzenie w końcówce – 17:18. Stern serwując asa zmusił trenera Dal Zotto do wzięcia czasu – 20:22. Brazylia straciła moc ataku, co wykorzystywali rywale. Piłka setowa dla Słowenii była w górze po ataku Cebulja, przez co Słowenia przedłużyła swoje szanse na brąz przynajmniej o jednego seta.

Czwarty set był od początku zacięty ale i nerwowy. Z czasem Brazylia zdołała zbudować trzy oczka przewagi, jednak Słowenia nie rezygnowała z walki – 14:11. Wallace dołożył kolejny punkt różnicy serwując asa, kilka chwil później Wallace obił blok rywali i było już 19:14. Tym razem Brazylia nie popełniła błędu z poprzedniego seta i skoncentrowana dowiozła przewagę do końca meczu. Tym samym Brazylia zakończyła Mistrzostwa Świata 2022 z brązowym medalem, zaś Słowenia znalazła się poza podium.

Brazylia – Słowenia 3:1 (25:18, 25:18, 22:25, 25:18)

Brazylia: Wallace, Leal, Rodrigo, Fernando, Lucas, Flavio, Thales (L) oraz Rezende, Adrano, Roque, Maique
Słowenia: Stern, Pajenk, Kozamernik, Vincic, Urnaut, Cebulj, Kovacic (L) oraz Mozic