Trenerem Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle prawdopodobnie zostanie Gheorghe Cretu

Gheorghe Cretu poprowadzi siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla. Zastąpi Nikolę Grbicia, który zerwał z ZAKS-ą umowę.

Cretu był trenerem Cuprum Lubin, Indykpolu AZS Olsztyn i Asseco Resovii, teraz przed 52-letnim Rumunem najpoważniejsze wyzwanie – poprowadzi triumfatora Ligi Mistrzów Grupę Azoty ZAKS-ę Kędzierzyn-Koźle. Jak udało nam się ustalić, Cretu we wtorek był w Kędzierzynie-Koźlu i dogadał się z ZAKS-ą, podpisując roczny kontrakt z opcją przedłużenia na kolejny sezon. Informację potwierdziliśmy w kilku źródłach, ale na jej ogłoszenie będziemy zapewne musieli jeszcze trochę poczekać. Podobnie jak na oficjalne komunikaty klubu o nowych zawodnikach ZAKS-y. – Na wszystko przyjdzie czas. Najpierw będziemy ogłaszali kto nas opuszcza, a potem pochwalimy się nowymi kontraktami – zapowiedział kilka dni temu prezes wicemistrzów Polski Sebastian Świderski.

ZAKSA ma już jednak gotowy skład na kolejny sezon i Cretu finalizując rozmowy w Kędzierzynie-Koźlu doskonale wiedział z jakimi zawodnikami będzie współpracował. Wśród nich są triumfatorzy Ligi Mistrzów, którzy zostają w ZAKS-ie: Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Łukasz Kaczmarek, Dawid Smith czy Krzysztof Rejno. Do zespołu dołączą – na rozegraniu Marcin Janusz z Trefla Gdańsk, na libero Amerykanin Erik Shoji z Fakieła Nowy Urengoj, na środku Norbert Huber z PGE Skry Bełchatów i na przyjęciu Wojciech Żaliński z Indykpolu AZS Olsztyn.

Po odejściu Serba, kędzierzynianie mieli na stole kilka ofert od trenerów. W grę wchodzili między innymi Argentyńczyk Marcelo Mendez czy Włoch Marco Bonitta. Na żadnego z nich ZAKSA się jednak nie zdecydowała, a Bonitta ostatecznie podpisał kontrakt w Olsztynie. Wybór prezesa Świderskiego padł na Cretu, który ostatnio prowadził Kuzbass Kemerowo, a w PlusLidze był trenerem AZS Olsztyn (2010–11), Cuprum Lubin (2014–17) i Asseco Resovii (2018–19). Rumun był także selekcjonerem reprezentacji Estonii i prowadził Biełogorie Biełgorod.

Cretu będzie szóstym zagranicznym trenerem ZAKS-y po Słowaku Rastislavie Chudiku (2004–05), Argentyńczyku Danielu Castellanim (2012–13), Włochach Ferdinando De Giorgim (2015–17) oraz Andrei Gardinim (2017–19) i Grbiciu (219-20).

Zapraszamy do komentarzy :)

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply