VNL: brąz dla Polaków! Słowenia za podium

Reprezentacja Polski siatkarzy w Łodzi zagrała o brązowy medal Siatkarskiej Ligi Narodów z reprezentacją Słowenii. Kto i w jaki sposób ostatecznie zdobył krążek?

Bieniek punktował zagrywką już na początku spotkania, ale po chwili tym samym odpowiedział Cebulj – 2:3. Od początku gra była wyrównana. Polacy psuli za dużo zagrywek. Dobrze na bloku grał Fornal, zatrzymując już dwukrotnie rywali, do tego dokładał atak – 8:9. Błąd ataku na kontrze Kurka, do tego Urnaut dołożył serwis i Słowenia miała korzystny wynik – 13:16. W ważnym momencie Kurek zaserwował asa, dając punkt kontaktowy – 18:19. Biało-czerwoni mieli problemy ze skończeniem własnych ataków, a przedłużone akcje wykorzystywali rywale, przez co w końcówce traciliśmy dwa oczka – 21:23. Gdy Ropretowi pechowo piłka została w rękach, był remis po 23. Potężny atak Cebulja dał piłkę setową Słowenii, ale Kurek obijając blok rywali doprowadził do gry na przewagi – 24:24. Dwa bloki Leona ekspresowo rozstrzygnęły seta na korzyść gospodarzy.

Początek drugiego seta był dobry w wykonaniu Polaków, którzy swoją pewną grę zaczynali od zagrywki, najpierw robotę zrobił Kurek, a asa dołożył Leon – 9:6. Polacy grali odważnie i nawet niedokładne akcje kończyli pewnymi ciosami. Słowenia odpowiadała tym samym, a blok na Kurku dał wynik 12:10. Kolejne obejście i ponownie powiększyła się różnica przy serwisie Kurka, a później Leona. Trener Cretu poprosił o czas – 18:12. Blok na Sternie, punktową zagrywka Kochanowskiego i wynik 21:13. W tej partii Słoweńcy nie mieli już nic do powiedzenia, a w meczu o brązowy medal VNL było 2:0.

Bieniek zza linii 9 metra zrobił różnicę na początku trzeciego seta – 4:1. Słowenia szybko odrobiła straty, dobrze grając na siatce, po czym trwała walka punkt za punkt – 9:9. Dobry blok Fornala, który rozgrywał dobre spotkanie, błąd Sterna i ponownie Polacy na prowadzeniu – 12:9. Gdy kolejny blok ustawił Fornal, trener Cretu poprosił o czas – 13:9. Biało-czerwoni grali pewnie, o czym najlepiej świadczy “gwóźdź” wbity przez Leona w kontrze – 17:11. W tym meczu Słowenia nie była w stanie zatrzymać podopiecznych trenera Grbicia, którzy wygrywając mecz 3:0, zdobyli brązowego medale VNL 2024.

Polska – Słowenia 3:0 (26:24, 25:16, 25:17)

Polska: Janusz, Kurek, Kochanowski, Bieniek, Leon, Fornal, Zatorski (L) oraz Kaczmarek, Łomacz, Semeniuk

Słowenia: Stern, Pajenk, Kozamernik, Ropret, Urnaut, Cebulj, Kovacevic (L) oraz Mujanovic, Stern Z., Mozic, Vincic