Bieniek: Celujemy w wygranie ćwierćfinału

Środkowy reprezentacji Polski, Mateusz Bieniek nie ukrywa, że najważniejsze na Igrzyskach Olimpijskich będzie wygranie ćwierćfinału – to będzie mecz-klucz do sukcesu. A na jakim etapie są przygotowania do tego turnieju? Przeczytacie w rozmowie z popularnym Bieniem.

Rozpoczęliście grę w ostatnim turnieju przed IO w Tokio. W hali pojawili się kibice, po rocznej przerwie to na pewno miły obrazek?

  • Cieszymy się, że wreszcie kibice mogą być na meczach. Okres bez kibiców w halach był strasznie długi i strasznie ciężki dla nas. Z kibicami zdecydowanie gra się lepiej – gra jest na lepszym poziomie, a nam gra się łatwej czując doping.

Myślicie już o samych igrzyskach, czy póki co jeszcze skupienie jest na treningach i tych meczach towarzyskich?

  • Myślimy na pewno o Tokio, bo to główny cel na ten rok, igrzyska. Naprawdę ciężko przepracowaliśmy ostatni rok i mam nadzieję, że uda nam się w Japonii zdobyć medal, który jest naszym marzeniem i właśnie teraz chcemy je spełnić.

Na jakim etapie przygotowań obecnie jesteście? Czy są jeszcze elementy nad którymi musicie pracować?

  • Mamy jeszcze kilka rzeczy do poprawy. Nigdy nie jest tak, żeby grac na takim poziomie i tak perfekcyjnie, żeby nie było czego poprawiać. Dlatego nadal dużo trenujemy, aczkolwiek odliczamy już dni do wylotu. Teraz gramy memoriał i wyruszamy do Japonii gdzie jeszcze będziemy mieli krótkie zgrupowanie i zaczynamy igrzyska.

Nogi nadal są ciężkie, czy już łapiecie świeżość na tej ostatniej prostej przed wylotem do Japonii?

  • Coraz bliżej jesteśmy tej optymalnej dyspozycji. Wiadomo, że ciężki czas pracy za nami, ale teraz już powoli schodzimy z obciążeń. Ciężką pracę na siłowni czuć w nogach, ale teraz już będziemy łapali świeżość.

Czujesz wewnątrz drużyny rywalizację na swojej pozycji w kontekście pierwszej szóstki?

  • Osobiście nie czuję rywalizacji o “szóstkę”. Mamy zespół, w którym każdy zna swoją rolę w drużynie i każdy z nas się uzupełnia. Chodzi o to aby każdy dał z siebie wszystko, aby się wzajemnie uzupełniać, bo wiadomo, że jest to impreza czterolecia i jest ona dla każdego z nas bardzo ważna. Także myślę, że będziemy się dobrze uzupełniać na każdej pozycji, a to daje moc drużynie.

Kluczowym meczem na IO jest ćwierćfinał. Myślicie o tym meczu, czy skupiacie się krok po kroku na każdym meczu?

  • Na pewno ćwierćfinał na IO jest najważniejszym spotkaniem. Jednak grupa na pewno też będzie ważna, bo wiadomo, że najlepiej wygrać grupę, wyjść z pierwszego miejsca i dalej trafić na teoretycznie słabszego rywala. Także w Japonii każdy mecz chcemy wygrać.

Celujecie w medal olimpijski, czy jesteście na tyle pewni siebie aby celować tylko w złoto?

  • Przede wszystkim celujemy w wygranie ćwierćfinału. Chcemy złamać tą barierę, której na poprzednich olimpiadach nasza reprezentacja nie potrafiła przejść. Jak to się stanie, będziemy w strefie medalowej, a później to już wszystko może się zdarzyć. Musimy być skupieni na tym ćwierćfinale przede wszystkim.

Z Krakowa: Ludmiła Kamer