PL: Trzy sety w Jastrzębiu

W 22 kolejce wicemistrzowie Polski podejmowali u siebie gdańszczan, którzy niesieni zwycięstwem nad Zaksą w poprzedniej kolejce, do Jastrzębia również przyjechali – jak deklarowali – po punkty. W pierwszej rundzie fazy zasadniczej PlusLigi, górnicza drużyna wygrała bez straty seta w Gdańsku. A co działo się w rewanżu?

Początek meczu był walką punkt za punkt. Obie drużyny skutecznie grały w ataku – 6:6. Skuteczny blok na Boyer dał Treflowi przewagę – 6:8. Trefl podbijając piłki w obronie wykorzystywał kontry, co pozwoliło im zbudować przewagę czterech oczek – 6:10. Jastrzębski szybko odrobił straty, a pomógł w tym as Boyer oraz błąd rywali – 10:10. Trwała zacięta walka, w której przytrafiały się również błędy własne po obydwu stronach siatki – 18:18. Potrójny blok Trefla na Clevenot zrobił różnicę w końcówce – 18:20. Miejscowi ponownie – kontratakiem Gladyra – wyszli z opresji – 20:20. Bołądź wykorzystał piłkę nad siatką po złym przyjęciu miejscowych, dając piłkę setową gdańszczanom. Jednak blok M’Baye doprowadził do gry na przewagi – 24:24. As Fornala odwrócił wynik, ale odpowiedział Bołądź atakiem – 26:26. Długą i nerwową grę na przewagi, obfitującą w wiele błędów serwisowych, zakończył w końcu jastrzębski blok.

Drugi set był od początku wyrównany, a drużyny nie potrafiły utrzymać wypracowanej przewagi – 13:12. Jastrzębski przełamał rywali skuteczną kontrą, a gdy Gladyr skończył atak środkiem było już 19:15. Gra punkt za punkt sprzyjała Jastrzębskiemu, który zmierzał do wygrania kolejnej partii – 22:18. Blok na Martinezie dał piłkę setową gospodarzom, a Clevenot wykorzystał przechodzącą piłkę i zakończył set.

Trefl dobrze rozpoczął kolejnego seta, jednak rywale szybko odrabiali trzy oczka straty, a Fornal asem dał remis 4:4. Walka w tej partii trwała w najlepsze – 13:12. Blok Fornala, po dłuższy fragmencie Boyer dołożył asa i w rezultacie Jastrzębski odskoczył na trzy oczka – 17:14. Długa wymiana zakończona kontratakiem Hadravy, również nie przełamała Trefla, który do końca walczył o każdy punkt – 21:19. Fornal w końcówce dołożył jeszcze asa serwisowego, a piłka meczowa była w górze po błędzie zagrywki Bołądzia – 24:20. Spotkanie zakończył as serwisowy wprowadzonego zadaniowo Szymury. Jastrzębski wygrał 3:0 i dopisuje do tabeli trzy oczka.

Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:0 (37:25, 25:20, 25:20)

Jastrzębski: Toniutti, Gladyr, Boyer, Clevenot, Fornal, M’Baye, Popiwczak (L) oraz Hadrava, Tervaportii, Szymura
Trefl: Martinez, Niemiec, Bołądź, Kampa, Urbanowicz, Sawicki, Perry (L) oraz Czerwiński, Nasevich, Droszyński