1/2 VNL: Amerykanie rywalami Polaków w finale

W drugim półfinale zagrały reprezentacje Włoch i Stanów Zjednoczonych. W przypadku tych ekip również ciężko było wskazać faworyta. Zdaniem naszych siatkarzy, lepiej aby wygrali Włosi. Uważają, że Italia byłaby wygodniejszym rywalem w finale. A jak przebiegał mecz USA-Italia?

W pierwszej partii co chwila zmieniało się prowadzenie, a gra była wyrównana. Co prawda dokładniejsze przyjęcie mieli Amerykanie, ale to Włosi skuteczniej grali atakiem. Mocna zagrywka USA utrudniała możliwości rozegrania i ataku rywalom, przez co tablica wskazała stan 19:16. Amerykanie nie wypuścili już wypracowanej przewagi. Atak Defalco dał piłkę setową, a następnie jego kontra zakończyła seta.

Drugi set rozpoczął się od gry punkt za punkt – 10:10. Blok Amerykanów oraz as serwisowy Smitha zrobiły różnicę – 12:10. Włosi popełniali sporo błędów serwisowych, co uniemożliwiało im odrobienie strat – 16:12. Jaeschke dołożył efektowny blok, ale po chwili tym samym odpowiedział Russo – 19:15. Amerykanie nie pozwolili sobie na zagrożenie wyniku, a po sprytnym ataku Defalco na opadający włoski blok, była piłka setowa w górze – 24:18. Blok Defalco i brak włoskiej obrony skutkował stanem 2:0 w meczu.

Trzeci set rozpoczął się dobrze dla Amerykanów już na początku, kiedy Anderson wszedł w pole zagrywki – 7:4. Bardzo długa wymiana zakończona kontratakiem Holta przez środek, po chwili ze skrzydła gwoździa wbił Defalco i tablica wyników pokazywała stan 14:10. Italia była bezradna na ataki i obijanie blokujących przez rywali – 16:11. W tym spotkaniu Włochom zabrakło argumentów na walkę z USA – 21:14. Spotkanie zakończyło się w szybkich trzech setach.

Amerykanie w finale zmierzą się z reprezentacją Polski (niedziela, godz. 20.00), zaś Włosi o 3 miejsce i brązowy medal VNL zagrają z Japonią (niedziela, godz. 17.00).

USA – Włochy 3:0 (25:19, 25:18, 25:19)

USA: Anderson, Defalco, Christenson, Holt, Jaeschke, Smith, Shoji (L)
Włochy: Michieletto, Giannelli, Galassi, Lavia, Romano, Russo, Balaso (L) oraz Gironi