ME: Podsumowanie fazy grupowej

Zakończyła się faza grupowa Mistrzostw Europy 2021, wiemy kto odpadł, kto awansował do 1/8 finałów i kto z kim na tym etapie zagra.

Grupa A w 1/8 finałów łączy się z grupą C.

Grupa A:
W tej grupie Jedyną drużyną, która wygrała wszystkie mecze jest reprezentacja Polski. Na drugim miejscu uplasowała się Serbia, która poniosła porażkę jedynie z biało-czerwonymi. Trzecią ekipą została Ukraina, drużyna walczaków, która odniosła dwie porażki i 3 zwycięstwa, a ostatnią drużyną która uzyskała awans w ostatnim meczu jest Portugalia, z zaledwie dwoma zwycięstwami. Turniej na poziomie rozgrywek grupowych zakończyli Belgowie, którzy słabiej się spisali niż oczekiwaliśmy oraz Grecja, walcząca ale niezaprzeczalnie najsłabsza ze stawki.

Grupa C:
Jako pierwsi awansu pewni byli Holendrzy z 4 wygranymi i 1 porażką. Słabo spisująca się Rosja ostatecznie “wdrapała się” na drugą lokatę, również z 1 porażką, Trzecia okazała się być Turcja, a ostatnia ekipa z awansem, to Finlandia. Finowie z Turcją w ostatnim meczu walczyli o ostateczne miejsce w tabeli. Turniej zakończył się dla Hiszpanów, którzy również nieco rozczarowali własną grą, wygrywając tylko jeden mecz oraz Macedonia, która od razu była “czerwoną latarnią” w tej grupie.

W 1/8 finałów grupy te stworzyły pary według schematu i tak w Gdańsku zagrają:
11 września, w sobotę o godz. 17:30 ROSJA – UKRAINA
11 września, w sobotę o godz. 20:30 POLSKA – FINLANDIA
12 września, w niedzielę o godz. 17:30 HOLANDIA – PORTUGALIA
12 września, w niedzielę o godz. 20:30 SERBIA – TURCJA

Drugi turniej 1/8 finałów CEV EuroVolley2021 odbędzie się w Ostrawie, gdzie grupa B połączy się z grupą D.

Grupa B:
W tej grupie nie ma drużyny bez porażki. Z jedną, na pozycji lidera uplasowali się Włosi, którzy awans już mieli zapewniony wcześniej. Tak naprawdę w ostatnim dniu meczowym decydowały się pozycje 2-4. Ostatecznie Słoweńcy, którzy zaliczyli niespodziewanie dwie porażki zajęli drugie miejsce, Bułgaria również z dwiema porażkami, ale jednym punktem mniej niż Słowenia, awansuje z trzeciej pozycji, a Czesi – współgospodarze turnieju, awansowali z czwartego miejsca. Z turniejem pożegnały się ekipy Białorusi i Czarnogóry. Można powiedzieć, że przebieg rywalizacji sprawiał niespodzianki, jednak ostateczny rezultat jest zgodny z założeniami.

Grupa D:
W tej grupie największa walka trwała o 4 pozycję w tabeli, gdzie trzy drużyny zakończyły z tym samym bilansem meczów – 1 wygrana i 4 porażki, tak więc rozstrzygały punkty i sety. Ale od początku. Liderem grupy jest Francja z kompletem zwycięstw, na drugim miejscu uplasowali się Niemcy, którzy ulegli jedynie Francuzom.Trzecie miejsce ma Chorwacja, z dwiema porażkami zanotowanymi z rywalami, którzy są wyżej w tabeli. A ostatecznie za sprawą lepszego ratio na czwartym miejscu awansowała Łotwa. To akurat można rozpatrywać jako niespodziankę, bowiem Łotysze wyeliminowali z turnieju Słowację oraz Estonię – współgospodarzy EuroVolley2021.

W 1/8 finałów grupy te stworzyły pary według schematu i tak w Ostrawie zagrają:
12 września, w niedzielę godz. 16:00 WŁOCHY – ŁOTWA
12 września, w niedzielę godz. 19:00 NIEMCY – BUŁGARIA
13 września, w poniedziałek godz. 16:00 SŁOWENIA – CHORWACJA
13 września, w poniedziałek godz. 19:00 FRANCJA – CZECHY

Zwycięzcy meczów 1/8 finałów w Gdańsku awansują do ćwierćfinału, który rozegrają między sobą. Zaś ekipy zwycięskie z Ostrawy zagrają między sobą ćwierćfinał również w Ostrawie. Następnie wygrani spotkają się w Katowicach na meczach półfinałowych oraz finałach (18 i 19 września).

Fot. CEV