ME: Polacy z brązem!

Ostatnim meczem reprezentacji Polski podczas tegorocznych Mistrzostw Europy był mecz o brązowy medal, w którym zagrała z drużyną Serbii. Polacy i Serbowie rozpoczynali ten turniej w jednej grupie. Wówczas w Krakowie mecz fazy grupowej zakończył się po tie-breaku na korzyść podopiecznych trenera Heynena. A co się działo w meczu o najniższy stopień podium i brązowy medal CEV Euro Volley 2021?

Polacy dobrze rozpoczęli spotkanie w ataku, co dało im przewagę od początku seta – 6:3. Skuteczne kontry, najpierw Atanasijevicia, a później Kovacevicia doprowadziły do wyrównania stanu na 9:9. Problemy z przyjęciem serbskiej zagrywki, do tego błąd ataku Kurka i prowadzenie mieli rywale – 13:14. Polski blok w ważnym momencie dał przewagę gospodarzom – 19:17. Cierpliwa gra biało-czerwonych i obijanie serbskiego bloku, pozwoliły na dowiezienie przewagi do końca seta. Kochanowski dołożył asa, a partię zakończył autowy serwis Podrascanina.

Drugi set rozpoczął się od równego wyniku, jednak ataki środkiem i punktowe bloki dały przewagę biało-czerwonym – 10:5. Kochanowski dołożył również asa serwisowego, a po chwili to samo uczynił Drzyzga – 13:6. Polacy w tym secie grali swoją siatkówkę – twardą i skuteczną – 20:10. Piłkę setową ekipa trenera Heynena miała w górze po ataku Kaczmarka, który kontratakiem zakończył również partię. Polaków od brązowego medalu dzielił już tylko jeden wygrany set.

Serbowie mimo stanu 2:0 w meczu dla Polski, nie mieli zamiaru spuszczać głów, bo przecież to mecz o brązowy medal mistrzostw. Asem popisał się Ivovic i doprowadził do remisu 5:5. Blok Kubiaka na Atanasijeviciu, autowa zagrywka Todorovicia i biało-czerwoni mieli zaliczkę trzech oczek – 10:7. Punktowy serwis Ivovicia dał Serbom kontakt punktowy, a kilka akcji później kontratak Kovacevicia doprowadził do remisu po 16. Dwa asy dołożył Bieniek, wprowadzając naszą drużynę w końcową fazę seta z czterema oczkami przewagi – 21:17. W końcówce Serbowie zdołali odrobić straty, a as Luburicia dał remis po 22. Piłka meczowa była w górze po asie serwisowym Leona. Po chwili Polacy cieszyli się ze zwycięstwa, które dało im podium na tym turnieju.

Polacy pokonując reprezentację Serbii, ostatecznie zakończyli tegoroczne Mistrzostwa Europy z brązowym medalem. Serbowie jako broniący tytułu mistrzowskiego, zakończyli turniej na czwartym miejscu.

POLSKA – SERBIA 3:0 (25:22, 25:16, 25:22)

Polska: Kurek, Leon, Drzyzga, Kubiak, Kochanowski, Bieniek, Wojtaszek (L) oraz Zatorski (L), Nowakowski, Kaczmarek, Łomacz, Fornal
Serbia: Kovacevic, Ivovic, Jovovic, Atanasijevic, Podrascanin, Lisinac, Majstorovic (L) oraz Pekovic (L), Luburic, Krsmanovic, Todorovic, Petric