“Przyszłość zaczyna się dziś”

W Jastrzębskiej hali sportowej odbyło się wielkie wydarzenie, jakim było podpisanie umowy klubu Jastrzębskiego Węgla z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej o Centealnym Akademickim Ośrodku Siatkarskim. Jest to pierwszy taki projekt w kraju, a Akademia Talentów jest jego pierwszym uczestnikiem.


Jastrzębski Węgiel słynie już z Akademii Talentów, która regularnie odnosi sukcesy sportowe, ale również poziom szkolnego kształcenia młodych ludzi jest wysoki, o czym najlepiej świadczy stuprocentowa frekwencja zdawalności matur przez wychowanków akademii.


Na oficjalnej konferencji poświęconej podpisaniu wspomnianej współpracy nie zabrakło wielu znamienitych gości. Za głównym stołem prezydialnym usiedli: Adam Gorol – Prezes Zarządu KS Jastrzębski Węgiel S.A., Tomasz Cudny – Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Sebastian Świderski – Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Ryszard Czarnecki – Członek Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Piotr Pyzik – Wiceminister Aktywów Państwowych, Tomasz Rzymkowski – Wiceminister Edukacji i Nauki oraz Andrzej Gołaszewski – Przewodniczący Rady Nadzorczej PLS.

W odniesieniach historycznych nie zabrakło akcentów dotyczących Hali Sportowej przy ul. Reja 10 w dzielnicy Szeroka. Obiekt ten kiedyś służył pierwszemu zespołowi. W nim m.in. świętowano pierwsze mistrzostwo Polski w 2004 roku, wywalczone przez klub w Olsztynie po zwycięstwie z tamtejszym AZS-em. Od 2012 roku stał się siedzibą Akademii Talentów. Obiekt w Szerokiej przeszł wielką modernizację, w wyniku której powstała bursa na ponad 60 miejsc. Rok później zaś wyburzono trybunę główną legendarnego obiektu Jastrzębskiego Węgla, a wszystko z myślą o udogodnieniach dla młodzieży z Akademii Talentów, która dzięki temu zyskała dodatkowe boisko do trenowania. W roku 2022 “jastrzębska kuźnia” będzie obchodziła swoje 10-lecie, a w dorobku już ma prawie 60 medali na szczeblach regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Aktualnie dzieci i młodzież z Akademii Talentów uczęszczają do Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego zlokalizowanej w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Kusocińskiego 47. Docelowo szkoła będzie mieścić się w obiekcie przy ul. Reja 10, a więc w siedzibie Akademii Talentów. Inwestycja ta polegać będzie na remoncie istniejącego obiektu, gdzie do dawnego Domu Kultury przylegającego do Hali Sportowej dobudowane zostaną sale lekcyjne.

Po przytoczeniu przez prezesa Adama Gorola historii tworzenia oraz dokonań AT, nastąpiło podpisanie 11 umów o współpracy z uczelniami wyższymi oraz innymi jednostkami edukacyjnymi, z miastami, gminami oraz klubami sportowymi. Wśród nich znalazły się: Klub Sportowy Skoczów, Klub Sportowy Rudziniec, Gmina Pawłowice, Czerwionka-Leszczyny, Starostwo Rybnik, Gmina Racibórz, ATH Bielsko-Biała, PWSZ Racibórz, AWF Katowice i Śląski Związek Piłki Siatkowej.

Punktem kulminacyjnym było podpisanie umowy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, w oparciu o którą utworzony będzie system Centralnych Akademickich Ośrodków Siatkarskich, a klub Jastrzębski Węgiel w ramach prowadzonej Akademii Talentów będzie jednym (i pierwszym) z elementów tego systemu.
Uważam, że trzeba zrobić wszystko, by stworzyć zaplecze po to, by kadra narodowa mogła kontynuować takie sukcesy, jak dwukrotne mistrzostwo świata. Do tego potrzebne jest szkolenie młodzieży na najwyższym poziomie. To chcemy zaproponować jako Akademia Talentów i mamy ku temu wszelkie środki. Powstanie Centralnych Akademickich Ośrodków Centralnych jest potrzebne rozwojowi polskiej siatkówki – akcentował prezes Jastrzębskiego Węgla.

To wielki krok w rozwoju polskiej siatkówki. Dla nas to doskonały projekt. Chcemy pokazać, że uprawianie siatkówki może być kontynuowane razem z nauką akademicką. Nie każdy od razu wskakuje przecież do zespołu ligowego, nie chcemy ich tracić. Inicjatywa jest piękna, a wyniki tylko to potwierdzają. Obyśmy w przyszłości mogli się cieszyć z rywalizacji w lidze akademickiej – powiedział Sebastian Świderski, prezes PZPS.

Następnie głos zabierali kolejni zaproszeni goście, którzy wypowiadali się w jednym tonie, nie szczędząc gratulacji oraz słów poparcia pod adresem prezesa Gorola oraz Jastrzębskiego Węgla, ze sponsorem strategicznym Jastrzębską Spółką Węglową na czele.

fot. Jastrzębski Węgiel