VNL: Operacja Bolonia rozpoczęta

Znamy skład jaki pojechał walczyć o medale Siatkarskiej Ligi Narodów oraz szczegółowe godziny meczów.

Reprezentacja Polski siatkarzy udała się już do włoskiej Bolonii, gdzie rozegrany zostanie turniej “ośmiu” Siatkarskiej Ligi Narodów. Polacy awans uzyskali z drugiego miejsca w tabeli, przegrywając zaledwie dwa z dwunastu meczów – z Włochami oraz Iranem. Jak wiadomo trener Nikola Grbić rundę eliminacyjną VNL potraktował również bardzo szkoleniowo, wprowadzając wiele zmian oraz sprawdzając różnych ustawień. Po tych dwunastu rozegranych spotkaniach wydaje się, że pozostaje coraz mniej pytań dotyczących składu jaki będzie Polskę reprezentował podczas Mistrzostw Świata 2022, które od 26 sierpnia odbywać się będą w naszym kraju.

Szkoleniowiec biało-czerwonych postanowił w turnieju finałowym na skład z trzema atakującymi oraz czterema przyjmującymi, przez co do Italii zabrał następującą 14-tkę:
Rozgrywający
Marcin Janusz
Grzegorz Łomacz

Przyjmujący
Bartosz Bednorz
Tomasz Fornal
Kamil Semeniuk
Aleksander Śliwka

Środkowi
Mateusz Bieniek
Karol Kłos
Jakub Kochanowski

Atakujący
Karol Butryn
Łukasz Kaczmarek
Bartosz Kurek

Libero
Jakub Popiwczak
Paweł Zatorski

Ostateczny awans do ćwierćfinału wywalczyły kolejno reprezentacje (ostateczna punktacja po fazie eliminacyjnej):

  1. Włochy – 10 zw./31 pkt.
  2. POLSKA – 10/31 pkt.
  3. USA – 10/27 pkt.
  4. Francja – 9/28 pkt.
  5. Japonia – 9/27 pkt.
  6. Brazylia – 8/24 pkt.
  7. Iran – 7/20 pkt.
  8. Holandia – 6/17 pkt.

System łączenia w pary jest podobny jak w play off PlusLigi, czyli 1 drużyna zagra z 8, 2 z 7 i tak kolejno. Mecze ćwierćfinałowe zaplanowano na 20 i 21 lipca, a zagrają w nich następujące pary:
USA – BRAZYLIA – 20.07.br. godz. 18:00
WŁOCHY – HOLANDIA – 20.07.br. godz. 21:00
FRANCJA – JAPONIA – 21.07.br. godz. 18:00
POLSKA – IRAN – 21.07.br godz. 21:00

Zwycięzcy meczów ćwierćfinałowych z danego dnia, stworzą pary półfinałowe. 23 lipca o godz. 18:00 oraz 21:00 odbędą się półfinały. Następnie zwycięzcy półfinałów zawalczą w niedzielę o zwycięstwo VNL 2022. Początek meczu zaplanowano na godz. 21:00, a wcześniej – o godz. 18:00 przegrani z meczów półfinałowych zawalczą o brązowe medale VNL.

Wydaje się iż skoro polski team z drugiego miejsca zawalczy z siódmą ekipą, to sprawa faworyta tego ćwierćfinału powinna być prosta. Jednak nic bardziej mylnego. To właśnie para z naszymi rodakami jest najbardziej wyrównaną parą, a sprawa wyniku jest otwarta. To właśnie z Iranem przegraliśmy w fazie eliminacyjnej, wówczas grając w Gdańsku przed własną publicznością. Należy oddać, że Iran o ile nie za dobrze wszedł w turniej VNL, tak z czasem wyraźnie poprawił swoją grę. Prezentując siatkówkę kompletną. Z pewnością Polacy będą musieli zagrać dobrze w każdym elemencie, a szczególnie oczekiwana będzie agresywna zagrywka oraz skuteczny blok. Na siatce powinniśmy mieć przewagę nad rywalami.

Sprawa meczu Włochów z Holendrami wydaje się być jednoznaczna, na korzyść gospodarzy. Prezentują oni efektowną siatkówkę, są zgrani, do tego będą mieli za sobą miejscową publiczność. No i przecież są to mistrzowie Europy…

Mecz USA – Brazylia jeszcze w poprzednim sezonie na pewno byłby rewelacją tych rozgrywek, a każdy kto choć trochę zna się na siatkówce ostrzyłby sobie zęby na to spotkanie. Obecnie obie reprezentacje mają swoje problemy, kłopoty zdrowotne, czy również po drodze nastąpiło wiele zmian w składzie. Z pewnością możemy spodziewać się ciekawego widowiska, jednak tym razem ze wskazaniem na Amerykanów. Odmłodzona Brazylia wydaje się być nieco mniej pewna siebie i mniej zgrana, niżeli również odmłodzony skład kadry USA, gdzie mamy sporo znajomych z PlusLigi twarzy.

Francja z Japonią, to kolejny mecz, który powinien być wyrównany, bo w końcu zagra czwarta z piątą drużyną z tabeli. Jednak to tylko teoria, bowiem Francuzi z pewnością poziomem sportowym są poziom wyżej od rywali. Mimo, że fazę eliminacyjną obie reprezentacje zakończyły z 9 zwycięstwami i 3 porażkami, zdecydowanie faworytem ćwierćfinałowym będą Trójkolorowi. Mistrzostwo olimpijskie zobowiązuje…

Z pewnością emocji i ciekawej siatkówki na wysokim poziomie nie zabraknie podczas turnieju w Bolonii, tak więc rezerwujmy sobie długie wieczory. Na żywo wszystkie mecze pokaże telewizja Polsat Sport, a w naszym portalu będziemy informowali o wynikach i relacjach z meczów.