ME: Polacy z 1 miejsca awansowali do 1/8 finału

Ostatni dzień meczów grupy A w Krakowie. Ostatnie swój mecz rozegrała reprezentacja Polski z Ukrainą. Obie drużyny miały już zapewniony awans do 1/8 finału Mistrzostw Europy. Jednak wynik tego spotkania miał wpływ na pozycję w tabeli. Polacy wygrywając, awansują do kolejnej rundy z 1 miejsca w grupie A, co oznacza, że w Gdańsku zmierzą się z 4 zespołem grupy C.

Polacy od początku spotkania wypracowali przewagę kilku punktów – 8:5. Drzyzga mając dobre przyjęcie uruchamiał wszystkie strefy ataku – 11:7. Biało-czerwoni zdominowali grę, pewnie wygrywając seta z Ukrainą, która popełniała sporo niedokładności i błędów. Autorem ostatniej akcji partii otwarcia był Kurek.

W drugim secie Ukraina już na początku zdołała wyjść na prowadzenie, jednak Nowakowski dwoma asami doprowadził do remisu, a kontra Leona dała nam prowadzenie – 10:9. Biało-czerwoni powoli budowali przewagę, a po kontrataku Kaczmarka był stan 21:16. Atak Semeniuka dał Polakom piłkę setową, a partię zakończył kontratakiem Kurek.

Trzeci set na początku był wyrównany – 7:7. Błąd dotknięcia siatki przez rywali dał przewagę Polakom – 12:10. Jednak po chwili ukraiński blok powstrzymał Kurka i ponownie był remis – 13:13. Gdy po ataku Ostapenki prowadzenie miała Ukraina, trener Heynen poprosił o czas – 15:16. Biało-czerwoni końcówkę rozstrzygnęli na swoją korzyść, a spotkanie efektownie zakończył Kurek asem serwisowym.

Polska – Ukraina 3:0 (25:15, 25:20, 25:21)

Polska: Nowakowski, Kurek, Leon, Drzyzga, Kochanowski, Semeniuk, Wojtaszek (L) oraz Zatorski (L), Kaczmarek, Łomacz, Fornal, Śliwka
Ukraina: Viietskyi, Plotnytskyi, Drozd, Semeniuk, Kovalov, Shchytkov, Brova (L) oraz Sydorenko, Iereshchenko, Didenko, Fomin (L), Ostapenko