MŚ: Wyniki – dzień 5

Przystępujemy do rozgrywania ostatnich meczów grupowych, które wyłonią 16 zespołów awansujących do kolejnej fazy mistrzostw świata 2022.

Brazylia – Katar 3:0 (25:13, 25:23, 26:24) – gr. B, Ljubljana
5 dzień MŚ rozpoczął się od meczu Brazylii z Katarem. Brazylijczycy zgodnie z oczekiwaniami pokonali rywali 3:0, jednak walki i ciekawych rozwiązań nie brakowało. Katarczycy z seta na set mieli coraz więcej ochoty na sprawienie niespodzianki, jednak końcówki należały do kanarkowych. Brazylia na pewno awansuje do kolejnej rundy, zaś reprezentacja Kataru zakończyła tą porażką udział w mundialu.

Japonia – Kuba 3:1 (25:18, 21:25, 25:15, 25:19) – gr. B, Ljubljana
Japonia swój ostatni mecz grupowy rozgrywała z Kubą, która teoretycznie była faworytem. Boisko jednak pokazało, że teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Kubańczycy nie zagrali na najwyższym poziomie, popełniali sporo błędów, a momentami byli bezradni na szybką grę rywali na siatce. Tym sposobem Japonia wskoczyła na drugie miejsce w tabeli i zapewniła sobie awans do 1/8 finału, zaś Kuba musi czekać na wyniki pozostałych meczów i ewentualny awans z trzeciej pozycji w tabeli (z 6 drużyn z 3 miejsc, awansują 4).

Meksyk – Bułgaria 3:2 (20:25, 25:20, 25:23, 23:25, 18:16) – gr. C, Katowice
Bułgarzy jako faworyci tego meczu od początku narzucili Meksykanom swój styl gry i lepiej prezentują się w ataku wygrali seta otwarcia. W drugiej partii Meksyk rozpoczął od prowadzenia, które utrzymywał. Bułgarzy co prawda doprowadzili do remisu, ale po chwili ponownie przytrafiły się im niedokładności. Meksykanie bez skrupułów grali w ataku, dobrze bronili, a w rezultacie udało im się odnieść zwycięstwo. Bułgaria nie potrafiła zagrać skutecznie, a dodatkowo Meksykanie mocno zagrywali, utrudniając grę rywalom, a w rezultacie wygrali kolejną partię. Czwarty set rozpoczął się od zaciętej gry, jednak inicjatywa cały czas należała do Meksyku. Wykorzystana kontra i mocna zagrywka doprowadziły do remisu, a blok odwrócił wynik w końcówce – 21:22. Bułgarzy wykorzystali szansę i doprowadzili do tie-breaka. Decydujący set był grany dość równo, a Bułgarzy mając piłki meczowe, pozwolili sobie aby rywale doprowadzili do stanu po 14 i gry na przewagi. Ostatecznie mecz zwyciężyła reprezentacja Meksyku. Obie drużyny jednak zakończyły tym meczem udział w MŚ2022.

Francja – Kamerun 3:0 (25:19, 25:19, 25:22) – gr. D, Ljubljana
Francuzi bez większych problemów pokonali, zgodnie z założeniami reprezentację Kamerunu. Trójkolorowi do 1/8 finału MŚ 2022 awansują z pozycji lidera grupy D, z kompletem zwycięstw. Kamerun zakończył udział w turnieju.

Polska – USA 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:21) – gr. C, Katowice – relacja tutaj

Słowenia – Niemcy 3:0 (25:16, 25:22, 25:17) – gr. D, Ljubljana
Słowenia przypieczętowała swój awans do kolejnej fazy rozgrywek pokonując pewnie Niemców w trzech setach. Poza drugą partią podopieczni trenera Winiarskiego nie mieli argumentów na zagrożenie rywalom. Niemcy mają szansę na awans z trzeciego miejsca w tabeli, jednak będą musieli poczekać na rozstrzygnięcia wszystkich meczów.