PL: Indykpol AZS Olsztyn lepszy od Trefla Gdańsk.

W zaległym meczu 13. kolejki PlusLigi Indykpol AZS Olsztyn pokonał Trefl Gdańsk 3:1. Olsztynianie dzięki temu zwycięstwu wyprzedzili w tabeli Asseco Resovię Rzeszów oraz Projekt Warszawa. Olsztynianie zajmują piąte miejsce, zespół z Gdańska pozostał na dziewiątym miejscu.

Pierwsze akcje meczu były wyrównane, jednak ataki Bartłomieja Lipińskiego oraz błąd Jana Firleja pozwoliły Treflowi odskoczyć (6:3). Zespół gości utrzymywał dystans, który po kontrze wykorzystanej przez Lipińskiego wynosił już cztery punkty (13:9). Karol Butryn robił, co mógł, by pomóc swojej drużynie odrobić straty, jednak as serwisowy Karola Urbanowicza oraz zagrania Lipińskiego i Dmytro Paszyckiego pozwoliły gdańszczanom na kontrolę sytuacji na boisku (19:14). W końcówce seria ich błędów, w połączeniu z uderzeniem TJ’a DeFalco spowodowały, że gospodarze złapali z rywalami kontakt punktowy (20:21). Nie zdążyli już jednak wyrównać – atak Moritza Reicherta dał Treflowi piłki setowe, a drugą z nich wykorzystał Paszycki (25:23).

Punktowa zagrywka oraz ataki DeFalco pozwoliły olsztynianom objąć prowadzenie już na początku drugiej partii (7:3). Ich błędy oraz kontra Kewina Sasaka spowodowały, że już chwilę później Trefl miał kontakt z przeciwnikiem (7:8), jednak ten szybko odbudował przewagę dzięki asom serwisowym Butryna (12:7). Między zespołami wywiązała się walka punkt za punkt, co sprzyjało gospodarzom w utrzymywaniu dystansu (19:15). W końcówce Reichert zatrzymał jeszcze DeFalco, Sasak wykorzystał kontrę, a Lipiński posłał asa serwisowego (22:23), ale zwycięstwo Indykpolu AZS przypieczętowało uderzenie Mateusza Poręby (25:22).

W trzecim secie siatkarze obu zespołów notowali asy serwisowe, a inicjatywa była raz po jednej, raz po drugiej stronie (6:6). Dopiero za sprawą ataku Sasaka oraz błędu Firleja gdańszczanie odskoczyli na trzy punkty (11:8). Nie utrzymali tej przewagi zbyt długo, gdy skuteczne uderzenie zanotował DeFalco, a Butryn wykorzystał kontrę było po 12. As serwisowy Lipińskiego ponownie spowodował, że Trefl objął prowadzenie (15:13), natomiast pomyłka Paszyckiego po raz kolejny wyrównała wynik (18:18). W końcówce błąd popełnił również Butryn i to przyjezdni byli bliżej triumfu w tej partii (21:19), jednak atakujący szybko się zrehabilitował i z pomocą DeFalco poprowadził swój zespół do wygranej 25:22.

Olsztynianie nie zamierzali zwalniać tempa w czwartej odsłonie i mocno ją otworzyli przy zagrywce Poręby (5:0). Goście nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, atak Sasaka i punktowa zagrywka Paszyckiego pozwoliły im zmniejszyć straty (3:5), jednak Indykpol AZS już w kolejnych akcjach odbudował przewagę, gdy Robbert Andringa zatrzymał Patryka Łabę, a Butryn wykorzystał kontrę (9:4). Blok Butryna na Reichercie, a później uderzenia atakującego oraz DeFalco powiększyły dystans między zespołami (17:8). W końcówce siatkarze Trefla rzucili się do odrabiania strat, ale gospodarze nie pozwolili już wydrzeć sobie zwycięstwa z rąk – mecz zakończyła zepsuta zagrywka Mateusza Miki (25:20).

MVP: TJ DeFalco

Indykpol AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk 3:1
(23:25, 25:22, 25:22, 25:19)

Składy zespołów:
AZS: Firlej (1), Andringa (6), DeFalco (26), Averill (8), Poręba (7), Butryn (18), Gruszczyński (libero) oraz Jankiewicz, Siwczyk, Jakubiszak
Trefl: Lipiński (13), Sasak (15), Reichert (7), Kampa (1), Urbanowicz (10), Paszycki (12), Olenderek  (libero) oraz Wlazły (3), Kozub, Mordyl (1), Łaba (3), Pruszkowski (libero)