PL: Jastrzębski po trzech meczach zameldował się w półfinale

Jastrzębski Węgiel prowadząc 2:0 w rywalizacji pierwszej rundy play off, która toczy się do 3 wygranych meczów, rozegrał mecz w Gdańsku z miejscowym Trelfem. Faworyci wywiązali się z zadania i najszybciej jak to możliwe awansowali do drugiej rundy play off, czyli półfinału mistrzostw Polski.

Trefl dość nieoczekiwanie rozpoczął w szóstce z drugim rozgrywającym – młodym Droszyńskim, zamiast z doświadczonym Kampą. Od początku meczu trwała zacięta walka, a wprowadzając agresywną zagrywkę i nie popełniając błędów na siatce, przewagę osiągnęli gdańszczanie – 12:10. Gladyr zaserwował asa, a kilka akcji później Fornal blokując kiwkę Droszyńskiego dał remis po 16. Losy seta rozstrzygała końcówka, w której za linię 9 metra poszedł Boyer i regularnie wprowadzał mocne serwisy, odrzucając rywali – 21:24. Goście wykorzystali dopiero 3 piłkę setową, przez co prowadzili w meczu.

Trefl nie odpuszczał, a dobra postawa w ataku ponownie pozwoliła miejscowym objąć prowadzenie w połowie seta. Jastrzębski miał niewielki kłopoty z własną pierwszą akcją – 13:10. Nieporozumienie między Droszyńskim a Urbanowiczem skutkowało remisem 17:17, po czym blok M’Baye odwrócił wynik na korzyść Jastrzębskiego. Emocji nie brakowało do samego końca. Sawicki serią w polu serwisowym dał gdańszczanom piłkę setową – 24:22. Miejscowi nie wykorzystali okazji i po błędzie ataku Sawickiego, toczyła się gra na przewagi – 24:24. Ostatecznie Gladyr atakując przez środek w aut dał wygraną Treflowi, więc w meczu był remis 1:1.

Trefl grał od początku meczu odważnie i pewnie, co pozwoliło kibicom oglądać ciekawe widowisko, a i emocji nie brakowało. Wynik cały czas był sprawą otwartą – 12:13. Losy seta rozstrzygnął Clevenot męcząc rywali z pola serwisowego. Przyjęcia nie poprawił również Czerwiński wprowadzony zadaniowo. Jastrzębski pewnie i szybko zakończył seta.

Jastrzębski w tym spotkaniu musiał być do końca skupiony, ponieważ miejscowi nie zamierzali odpuścić nawet na moment – 10:9. Doświadczeni jastrzębianie w odpowiednim momencie wrzucili kolejny bieg i w końcowej fazie seta punktowali blokiem, budując przewagę – 20:23. Tervaportti kiwką z drugiej piłki dał piłkę meczową, a jastrzębski blok przypieczętował awans wicemistrzów Polski do półfinału.

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 1:3 (23:25, 27:25, 18:25, 22:25)

Trefl: Droszyński, Urbanowicz, Niemiec, Bołądź, Martinez, Sawicki, Perry (L) oraz Zhang, Czerwiński
Jastrzębski: Toniutti, Boyer, Gladyr, M’Baye, Fornal, Clevenot, Popiwczak (L) oraz Tervaportti, Hadrava