VNL: Brązowy medal dla Japonii! Włosi poza podium

W meczu o brązowy medal Siatkarskiej Ligi Narodów 2023 zagrali Włosi z Japończykami. Młoda reprezentacja Italii ma na koncie kilka wielkich tytułów, zaś Japonia w tegorocznej VNL prezentuje się naprawdę stabilnie i na wysokim poziomie. Jak więc przebiegał mecz o brązowy medal?

Włosi dobrze rozpoczęli spotkanie, mając dwa oczka przewagi po asie serwisowym Michieletto. Japonia jednak pokazała ofiarną grę w obronie, rywale popełnili dwa błędy własne i wynik zupełnie się odwrócił – 6:3. Azjaci punktowali w każdym elemencie, a gdy asa posłał Miyaura, trener De Giorgi poprosił o czas – 12:7. Michieletto zaserwował asa, Romano skończył kontrę, zaskoczył włoski blok i straty zostały zniwelowane do dwóch oczek – 17:15. Dobra gra blok-obrona i kontratak, ponownie pozwoliły szybko odjechać z wynikiem – 20:15. Dwie zagrywki Miyaury zakończyły seta pierwszego pewną wygraną Japonii.

Drugiego seta również dobrze rozpoczęli Włosi, którzy punktowali każdym elementem, a po bloku Lavii był stan 2:5. Błąd ataku Ishikawy zmusił trenera Bleina do przerwania gry – 2:6. Japończycy wykorzystując błędy zagrywki rywali oraz własną siłę ataku zniwelowali straty – 11:11. Trwała walka o każdy punkt – 18:18. Błąd ataku popełnił Takahashi, blokiem punktował Lavia i to Italia w ważnym momencie odzyskała przewagę – 18:21. Atak po bloku na kontrze w wykonaniu Takahashiego dał remis w końcówce – 23:23. Pierwszą piłkę setową mieli w górze Azjaci, a kontratak Ishikawy zakończył seta. Japonia prowadziła już 2:0.

Po wyrównanych kilku akcjach, Włosi wyszli na prowadzenie po ataku Michieletto i zagrywce Giannelliego – 4:6. Italia zaczęła skuteczniej grać atakiem, punktowała również blokiem i szybko odjechała z wynikiem – 8:15. W tej partii Japonia grała bez bloku, a sama gra obronna nie skutkowała zniwelowaniem strat. Co prawda Miyaura zaserwował jeszcze asa, jednak różnica była na tyle duża, że nie zagroziła Włochom – 17:23. Giannelli kiwką z drugiej piłki zakończył seta, przedłużając spotkanie.

Włosi się rozpędzili. Punktowy blok Galassiego oraz atak Romano dały Italii przewagę – 5:8. Podopieczni trenera De Giorgi grali coraz bardziej swobodnie i pewnie. Swoimi technicznymi kiwkami zaskakiwali rywali – 8:13. Japonia jakby opadła z sił, nie mając argumentów na rywalizację z rywalami, uległa do 17. O brązowym medalu rozstrzygał więc tie-break.

Stan meczu 2:2 i walka rozpoczęła się od nowa. Japonia z nową energią dobrze weszła w tie-breaka i powoli wypracowywała przewagę. Mocny serwis, mocne ataki, które po bloku wychodziły w aut i nieco zaskoczeni Włosi – 8:4. W tej partii punktował również japoński blok, co nie zdarzało się przez całe spotkanie. Piłka meczowa na wagę brązowego medalu VNL była w górze po błędzie zagrywki Włochów, a spotkanie zakończył kontratak Ishikawa.

Japonia – Włochy 3:2 (25:18, 25:23, 17:25, 17:25, 15:9)

Japonia: Takahashi, Sekita, Yamauchi, Onodera, Ishikawa, Miyaura, Yamamoto (L) oraz Otsuka, Nishiyana
Włochy: Giannelli, Russo, Lavia, Michieletto, Romano, Galassi, Balaso (L) oraz Rinaldi